12 Aralık 2010 Pazar

Sevgiliniz ile Beraber Yaşamaya Hazır mısınız?


İşte, sevgiliniz ile işler “durulmaya” başladığında işinize yarayacak tavsiyeler…

Genelde bu önemli karar verildiğinde ilişki doruklardadır; yani tutkunun ve aşkın en yoğun dönemleri yaşanmaktadır. Aynı evde yaşamaya başladığınızda hazırlıksızsanız, yani başınıza neler gelebileceğini ve bunlarla nasıl baş edebileceğinizi bilmiyorsanız, ilişkinin hızlı bir inişe geçmesi de kaçınılmazdır. “Ben temkinliyim. Önceden bilmek ve kendimi hazırlamak istiyorum.” diyorsanız aşağıdaki 7 maddeyi dikkatle okumanızı öneririz.
1. İlişkinizin değişeceğini kabul edin.
Artık aynı evi paylaşmanın ilişkinizi etkilemesi ve aranızda yaşananları değiştirmesi çok normal… Buna hazırlıklı olsanız iyi edersiniz. Uzmanlar beraber yaşamayı, televizyondaki en sevdiğiniz kanalı 24 saat açık tutmaya benzetiyorlar. Artık elinizde bir uzaktan kumanda olmadığına göre; o nefret ettiğiniz ve sıkıcı bulduğunuz dizileri de seyretmek zorundasınız demektir. Yani sevgilinizi cumartesi akşamı evinden aldığınız zamanlardaki kadar çekici göremeyeceğinizi de kabullenmeniz gerekiyor. Evet, o çekici kadın hâlâ yakınlarda bir yerlerde saklı olsa da siz vaktinizin çoğunu, onun spor salonuna, kuaföre ve cilt bakımına giden hali ile geçirmek zorundasınız. Onun çekici hallerini arada sırada da olsa görmek istiyorsanız, bunu kabul etmekten başka şansınız yok.
2. Cinsel hayatınızın da değişeceğini kabul edin.
Gazeteci ve seksolog Logan Levkoff bu konuda, “Ayrı yaşarken cinsellik için zaman yaratmaya çalışırsınız; yani yalnız kaldığınız her fırsatta aklınıza bu gelir. Beraber yaşamaya başladığınız zaman ise birlikte olmak için bolca zamanınız olduğunu düşünür ve özel bir çaba sarf etmezsiniz.” diyor ve ekliyor, “Çözüm ise çok basit. Sevgilinizle özel anlar yaşamak için zaman yaratmaya çalışın; ama bunun mutlaka cinsel ile sonuçlanmayabileceğini de aklınızda bulundurun. Yani ilişkiye girmeden de samimi ve özel anlar yaşanabileceğini öğrenin.
3. Ev işlerinde paylaşımcı olmaya alışın.
Eşitlik kuralını unutun; her şey yarı yarıya paylaşılmak zorunda değil, en azından gerçek hayatta! Diyelim ki biriniz haftada 50 saat çalışıyor, diğeriniz ise 25. Az çalışan tarafın ev işlerine daha fazla vakit ayırması hiç de anormal değil. Yani ‘kadın işi’ ve ‘erkek işi’ ayırımlarını bir kenara bırakıp işleri basit matematik ile halletmeye alışsanız iyi edersiniz. Yaşanacak gerilimleri atlatmak için ev işlerinde gönüllü olmaya çalışın; en azından becerebildiklerinizi siz yaparsanız, sevgiliniz üzerinde daha az baskı hissedecektir. Unutmayın, ilişki beraberinde iş bölümü gerektirir.
4. Aşk bazen can sıkıcı olabilir.
Hemen moralinizi bozmayın. Bu kaçınılmaz bir durum; çünkü artık aynı evde oturuyorsunuz ve birbirinizin daha önce fark etmediğiniz nefret edilesi yönleri ile tanışmanız çok doğal. Sevgiliniz uyurken garip sesler çıkartıyor olabilir ve siz de uykunuzda ‘farkında olmadan’ gaz çıkartıyor olabilirsiniz. Ne kadar zamandır bir arada yaşıyor olursanız olun, böyle sinir bozucu anlar yaşayacaksınız. Bu anlarda görmezlikten gelmeye çalışmayın ve konuşun. Seçeceğiniz üslup çok önemli. Ona, “Şu pis çoraplarını yatak odasından toplamaktan bıktım.” demek yerine, “Hayatım çoraplarını makineye yerleştirdiğinde çok mutlu oluyorum.” demeyi deneyin. Böylece sevgiliniz çoraplarını makineye koyarken size bir iyilik yaptığını düşünecek ve buna hep devam edecektir.
5. Unutmayın ki evli değilsiniz, en azından şimdilik!
Beraber yaşamak, evli olmanın yarısı demektir. Yapılan araştırmalar bir arada yaşayan çiftlerin yüzde 75’inin evlenmeyi planladıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca günümüzdeki evliliklerin yüzde 55’i beraber yaşama aşamasından gelmekte… Bu tabii ki bir kural değil. Ancak kadınlar, erkek arkadaşının yanına taşınmayı bir çeşit nişanlanma olarak görmeye meyillidirler ve erkek arkadaşlarının evlenmek istemeğini öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşarlar. Kabul edin ya da etmeyin, kız arkadaşınızla beraber yaşamaya karar verdiğinizde ona evlilik yolunda ilerleyeceğinizi de vaat etmiş olursunuz.
6. Evli olmayabilirsiniz; ama yaşayacağını sorunlar “evli çift sorunları” olacaktır.
Beraber yaşayan çiftler evli çiftlerin sahip oldukları sorunları yaşarlar. Bunlardan en zoru da ilişkiyi taze tutmaktır. İlişkinizde eğlenceye her zaman yer verin. Beraber yaşamanız artık hiç eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor ve asla birbirinize bağımlı hale gelmeyin. Kısacası bir koltuğa birden fazla karpuz sığdırmaya özen gösterin ve diğer sosyal ilişkilerinizi askıya almayın. Çünkü beraber geçirdiğiniz vaktin değerli hale gelmesi için ayrı ayrı da vakit geçirmeniz gerekir.
7. Birlikte yaşayarak öğrenmeye çalışın.
Siz de benim gibi beraber yaşamaya başladıktan sonra kız arkadaşınızın iyi özelliklerinin kötü olanları kapatmak için geliştirilmiş birer savunma mekanizması olduğunu öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki bu işe beraber girdiniz; yani sorunları atlatmak içinde beraber bir yol bulmak zorundasınız. Karşınıza çıkan her engelde onu aşmak için beraber plan yapın. Böylece bir takım gibi hareket edebilirsiniz ve inanın bana, sevgilinizle bir takım oluşturmak en iyi seksten bile güzel bir duygudur. “Beraber yaşayan çiftler evlenmez” gibi bir önyargı esasında çok saçma ve mantıksızdır; çünkü evliliği hayatta yaşanan bir ‘ilk ve tek’ olarak görmeye meyilli insanların birbirlerini önceden tanımak ve emin olmak için bir araya gelmeleri kadar doğal bir şey olmadığı zaten bir gerçektir.

Hiç yorum yok: